Dawniej otyłość była postrzegana jako symbol dostatku i bogactwa, a u kobiety — piękna i płodności. Obecnie wraz z rozwojem medycyny oraz coraz to większą liczbą badań naukowych o tkance tłuszczowej i jej niekorzystnym wpływie na nasz organizm, wiemy coraz więcej.
Dieta na Medal Poradnia w Rawiczu |
Otyłość zabija 4 mln osób rocznie !
Według naukowców z Uniwersytetu w Sydney w Australii, ryzyko przedwczesnego zgonu u osób z otyłością brzuszną jest większe o 22% niż u tych, którzy nie posiadają nadprogramowej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że choroba COVID-19, wywoływana przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może powodować cięższe objawy i powikłania u osób z chorobami związanymi otyłością.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że choroba COVID-19, wywoływana przez zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może powodować cięższe objawy i powikłania u osób z chorobami związanymi otyłością.
Otyłość a koronawirus
W Wielkiej Brytanii zaobserwowano, że otyłość odgrywa istotną rolę w nasileniu choroby związanej z koronawirusem. Raport Intensive Care National Audit and Resource Center w Londynie wykazał, że 64 proc. pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii w Wielkiej Brytanii miało nadwagę lub otyłość (dane dotyczą sytuacji w szpitalach do 19 marca). Stwierdzono, że 127 z 196 osób przyjętych na OIOM z powodu COVID-19 miało nadwagę, a spośród krytycznie chorych pacjentów 71 miało BMI wynoszące 30 lub więcej.
Otyłość jest chorobą, w której dochodzi do zachwiania równowagi między ilością energii pozyskiwanej z pożywieniem a ilością energii wydatkowanej. Jest uznana za jedną z chronicznych chorób niezakaźnych, czyli tzw. chorobę cywilizacyjną i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.
Dlaczego tak się dzieje ?
Dzieje się tak za sprawą roli, jaką pełnią komórki tłuszczowe (adipocyty) w organizmie ludzkim. Są one miejscem magazynowania energii, ale wykazują także aktywność endokrynną. Wytwarzane w tkance tłuszczowej oraz uwalniane przez nią substancje zwane adipokinami biorą udział w rozwoju insulinooporności, stanowiącej jeden z głównych patomechanizmów rozwoju chorób towarzyszących otyłości, takich jak cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroba niedokrwienna serca.
Czym grozi otyłość?
Nadmiar kilogramów nie jest problemem tylko estetycznym. Wyodrębniono sporą liczbę schorzeń, co do których nie ma wątpliwości, że są w znacznej mierze konsekwencją otyłości.
Należą do nich:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- bóle krzyża,
- cukrzyca typu 2,
- hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów),
- choroba wieńcowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia miesiączkowania,
- żylaki i zakrzepica żylna,
- obrzęki i cellulit,
- uchyłkowość jelit, zaparcia
- zespół bezdechu sennego, zaburzenia erekcji.
U otyłych kobiet stwierdzono większe ryzyko zachorowania na raka piersi i trzonu macicy, u mężczyzn — na raka okrężnicy i gruczołu krokowego. Niezwykle niebezpieczną postacią otyłości jest tzw. otyłość brzuszna. Ten sposób odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie stwarza ogromne zagrożenie powikłaniami kardiologicznymi. Mniej szkodliwe jest odkładanie tkanki tłuszczowej na pośladkach i biodrach, ale to nie znaczy, że można je bagatelizować.
# porady online
* nadwaga, otyłość lub niedowaga nie są Ci obce
* pomimo prawidłowej masy ciała zmagasz się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi
* wielokrotnie stosowałeś diety odchudzające czy tez inne metody bez długotrwałego efektu
* znajdujesz się w grupie osób z chorobami dietozależnymi
* czujesz, że utraciłeś kontrolę nad jedzeniem w sytuacjach stresogennych
* szukasz motywacji do zmiany
Zapraszam Cię do mojego wirtualnego gabinetu!
W ramach indywidualnych konsultacji wspólnie ustalimy zasady i normy, jakimi powinieneś się kierować aby zachować zdrowie i balans na co dzień. Pomogę Ci przejść świadomie od zbudowania i zaplanowania Twojej drogi do skutecznego osiągnięcia celu. Obecnie prowadzę spotkania tylko on-line. Przez Skype, Whatsapp itp.
Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w ramach online napisz do mnie wiadomość na adres mailowy:
- agata.szalewska@wp.pl.
- W odpowiedzi prześlę Ci wszystkie niezbędne dokumenty.
- Współpracę zaczniemy od wypełnienia obszernego formularza, który pozwoli mi zdobyć o Tobie wszystkie niezbędne informacje (wywiad zdrowotny, upodobania kulinarne, styl życia).
Zapytaj o pakiet Psychodietetyki
Zjawisko otyłości w Polsce nosi miano epidemii Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm: każdego roku przybywa osób cierpiących na otyłość. Problem ten nie dotyczy już tylko dorosłych, u dzieci i młodzieży narasta on od kilkunastu lat w bardzo szybkim tempie.
„Człowiek, który przenosi góry, musiał zacząć od kamieni”
Brak komentarzy
Prześlij komentarz