czwartek, 2 kwietnia 2020

Kiedy jedzenie staję się Przyjacielem ? Psychologiczne aspekty żywieniowe.



Nałogi bywają różne – na świecie są hazardziści, pracoholicy, zakupoholicy… Są też tacy, których nałogiem jest jedzenie.


Jedzenie nie pyta, jedzenie po prostu jest !


 Zajadanie emocji może być spowodowane konkretną stresową sytuacją, nudą czy konsekwencją samotności. Zdarza się też tak, że cierpią na to osoby mające przykre doświadczenia z dzieciństwa. Czują się, jakby nie mogły nic poradzić na niesprawiedliwości życia i zamiast próbować rozwiązywać swoje kłopoty, zajadają je. Jedzenie staję się lekarstwem - Fałszywym Przyjacielem. Z jednej strony coś daję - poczucie bezpieczeństwa, bliskości, radości, wydaję się być rozwiązaniem na wszelkie problemy tego świata, z drugiej strony okrada  Cię z marzeń o upragnionej sylwetce, zabiera zdrowie.

 Ten ''Przyjaciel''  zabiera i nie chce przestać. Zauważasz to, za każdym razem, kiedy sięgasz po jedzenie. Ubrania robią się za ciasne. Patrzysz na siebie w lustro i widzisz fałdki, których wcześniej nie miałaś. Nie możesz już ubrać sukienki zeszłorocznej zabawy w której wyglądałaś tak oszałamiająco. Nawet nie zauważyłaś, kiedy wymknęło się to spod Twojej kontroli. Niby wiesz, że nie powinnaś, ale wstajesz w nocy i opychasz się jedzeniem z lodówki. Czasami do uczucia ulgi, szczęścia, czasami musisz poczuć ból, a czasami jesz tak długo, aż nie zwymiotujesz...

Czy prawdziwy przyjaciel tak robi ?

 Na chwilę chcesz poczuć szczęście. Złudne szczęście. Bezpieczeństwo. Jedzenie nie zadaję pytań. Jedzenie po prostu jest. Zawsze pod ręką. Łatwy narkotyk. Chwila szczęścia, a potem  poczucie winy i ''po co to zjadłam ?''.   Jedzenie tłumi emocję. Zagłusza. Pozwala przetrwać dzień, ale również zabija. Doprowadza do otyłości, a w konsekwencji do wielu chorób np. cukrzycy, udaru czy nadciśnienia tętniczego. Masz coraz więcej kilogramów i zauważasz to, że nie nadążasz biec za swoim dziećmi. Masz zadyszkę. Problem z zawiązaniem butów. Ten ''Przyjaciel'' niszczy.  Twój związek/relacje z bliskim, bo obniża  Twoją samoocena. 


Uciekasz, ale dokąd ?


 Czasami jesz w samotności. Czasami gotujesz wspaniałe potrawy dla innych, aby sama móc ich nie jeść albo udawać, że zjadłaś przy gotowaniu. Czasami jesz przy znajomych, którzy żartują z Twojej nadwagi. Niby Cię to nie obchodzi. Śmiejesz się z nimi, ale Ty już wiesz, że  w nocy objesz się do syta i zabijesz ten smutek jedzeniem. Jedzeniem, które zabija Ciebie

Jako Psychodietetyk w swojej praktyce codziennie spotykam się z zjawiskiem tłumienia emocji. Niestety, nierzadko u moich podopiecznych jedzenie pełni funkcję „zagłuszania emocji”. Zdarza się, że pacjenci jedzą po to, żeby zredukować napięcie, poradzić sobie z emocjami (których często nie są lub nie chcą być świadomi), wypełnić wolny czas czy poradzić sobie np. z samotnością. W takich przypadkach sama edukacja żywieniowa nie wystarczy warto zastanowić się nad wizytą u Psychodietetyka. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2014 roku otyłość dotyczyła ponad 600 mln ludzi na świecie. W patogenezie jej rozwoju bierze udział wiele czynników, a można do nich zaliczyć również aspekt psychologiczny .


Psychodietetyka – kiedy zapisać się na konsultację?

Pomoc psychodietetyka jest potrzebna w przypadku, kiedy sytuacja życiowa wpływa na proces odżywiania się, przejawiając się w postaci:
  • odżywiania się pod wpływem emocji,
  • braku łaknienia i chęci do regularnego odżywiania się,
  • braku motywacji do redukcji masy ciała,
  • nieumiarkowanego objadania się.
  • zaburzeń w odżywianiu się, nadwagi, otyłości.

Zapraszam Cię do mojego wirtualnego gabinetu!

 W ramach indywidualnych konsultacji wspólnie ustalimy zasady i normy, jakimi powinieneś się kierować aby zachować zdrowie i balans na co dzień. Pomogę Ci przejść świadomie od zbudowania i zaplanowania Twojej drogi do skutecznego osiągnięcia celu. Obecnie prowadzę spotkania tylko on-line.Przez Skype, Whatsapp itp.


Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w ramach online napisz do mnie wiadomość na adres mailowy: 
  • agata.szalewska@wp.pl. 
  • W odpowiedzi prześlę Ci wszystkie niezbędne dokumenty. 
  • Współpracę zaczniemy od wypełnienia obszernego formularza, który pozwoli mi zdobyć o Tobie wszystkie niezbędne informacje (wywiad zdrowotny, upodobania kulinarne, styl życia). 

Zapytaj o pakiet Psychodietetyki

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia