środa, 8 kwietnia 2020

Dieta jak lekarstwo. Choroby dietozależne, czym są i jak je leczyć ?





Nieprawidłowe żywienie oraz zbyt mała aktywność fizyczna są powodem dramatycznych konsekwencji dla rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży. Błędy żywieniowe dotyczące tego okresu przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń, zaś nieprawidłowe nawyki sprzyjają kontynuowaniu ich w wieku dorosłym. Liczne badania wykazały, iż lekceważenie roli żywienia w życiu jest związane z niskim poziomem świadomości społeczeństwa na temat wpływu sposobu żywienia na stan zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, aby przekazywać dzieciom i młodzieży nowoczesną, opartą na naukowych podstawach wiedzę o żywności i żywieniu. 


Aktualnie szacuje się, że istnieje ponad 80 jednostek chorobowych wynikających z nieprzestrzegania prawidłowej diety lub spożywania żywności o niewłaściwych parametrach zdrowotnych. Choroby te określa się jako choroby dietozależne. 


Należą do nich głównie: 

  • choroba niedokrwienna serca 
  • zawał mięśnia sercowego 
  • choroba nadciśnieniowa 
  • zwężenie tętnic 
  • niektóre choroby nowotworowe np. jelita grubego (dieta nisko błonnikowa), lista nowotworów wciąż się wydłuża… 
  • otyłość i nadwaga 
  • cukrzyca typu II 
  • choroby pęcherzyka żółciowego 
  • choroby układu trawiennego jak: stany zapalne woreczka żółciowego, kamica żółciowa, choroby trzustki, przewlekłe zaparcia, uchyłkowatość jelit, poalkoholowa marskość wątroby, 


Jesteś tym co jesz 

To, co jemy, ma także silny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Niedobry niektórych składników mogą sprzyjać depresji, osłabiać koncentrację i pamięć, a nawet prowadzić do choroby. Jeśli więc chcemy zadbać o zdrowie, powinniśmy zacząć od samych siebie. - Choroby dietozależne są spowodowane nieodpowiednim stylem życia. Dobrą wiadomością jest to, że możemy z nimi walczyć, a pierwszym krokiem powinna być zmiana złych nawyków - podkreśla zgodnie dietetycy.



''Było tłuściutkie i słodkie, pycha! Czuję się wyśmienicie!''


Ale jak długo będzie trwało świetne samopoczucie i zdrowie? Gdy odżywiamy się niezdrowo, tuż pod naszym nosem zachodzą zmiany, które mogą się okazać zgubne w skutkach. Powoli w naszym organizmie dojrzewają różne choroby i choć często nie widzimy bezpośredniego związku z naszym sposobem odżywiania – są to właśnie choroby dietozależne…


Szalewska Agata 
Specjalista żywienia medycznego i sportowego, dietetyk, promotorka zdrowego stylu życia. Pasjonatka biegania, zdobywczyni Korony Maratonów Polskich, właścicielka Poradni Kliniczno – Sportowej ,,Dieta na Medal’’ w Słupi Kapitulnej i w Rawiczu. Ukończyła dietetykę na Wydziale Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na SGGW w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu żywienia i wspomagania w sporcie na AWF. Jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Pracowała z pacjentami w szpitalu na Oddziale Diabetologii oraz na Oddziale Chorób Metabolicznych w Poznaniu, jak również w Puszczykowie na oddziale Paliatywnym, gdzie miała styczność żywieniem dojelitowym i pozajelitowym. Obecnie pracuje indywidualnie z pacjentami w swojej poradni. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą napisz na: agata.szalewska@wp.pl

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia