piątek, 3 kwietnia 2020

Koronawirus czy choroby współistniejące ? Na co chorują Polacy ?



 Jedzenie w pośpiechu, brak 

ruchu, stres – tak można scharakteryzować styl życia wielu z nas. Niestety odbija się to na naszym zdrowiu. Coraz więcej Polaków zmaga się z tak zwanymi chorobami dietozależnymi. 

 

Co to są choroby dietozależne? 


 Przeszło 12 milionów Polaków cierpi na różne schorzenia dietozależne. Chorują nie tylko dorośli a także dzieci. Choroby dietozależne nazywane również chorobami cywilizacyjnymi to schorzenia rozwijające się na wskutek nieprawidłowego sposobu odżywiania. Wykazano, że wadliwe, niedoborowe lub nadmierne i jednostronne żywienie jest przyczyną ponad 80-ciu rodzajów chorób. 

Tak wygląda serce otyłej osoby


Niewłaściwa dieta odpowiedzialna jest nie tylko za otyłość, ale także za choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zawał serca, cukrzycę, osteoporozę, anemię, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy próchnicę zębów. 

 

Brak odpowiednich składników na naszych talerzach może także doprowadzić do problemów związanych z układem nerwowym, takich jak udar mózgu.


 Nierozsądne menu grozić nam może również wystąpieniem nowotworów, m.in. jelita grubego, żołądka, piersi czy prostaty. Ponadto to, co dostarczamy naszym organizmom wpływa na samopoczucie, kondycję psychiczną, koncentrację i pamięć. W przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) planie działania dotyczącym prewencji i kontroli przewlekłych chorób niezakaźnych (nazywanych dietozależnymi) zamieszczone są prognozy, które alarmują, iż w 2020 r. choroby tę będą przyczyną blisko 3/4 zgonów na świecie. 



Według WHO nadwaga i otyłość odpowiedzialne są za: 80% przypadków cukrzycy typu 2, 35% przypadków choroby niedokrwiennej serca oraz 55% przypadków nadciśnienia.

Cukrzyca typu 2


 Kolejną jednostką chorobową związaną z nie właściwym żywieniem jest cukrzyca typu 2. Jest to najczęściej diagnozowany typ cukrzycy na który duży wpływ mamy my sami (występuje u 90% pacjentów z cukrzycą). Cukrzyca typu 2 jest to choroba związana z naszym stylem życia, często mówi się o niej jako ,,cukrzycy wieku dorosłego’’ – rzeczywiście jest tak, że najczęściej dotyka osoby dorosłe, ale w ostatnim czasie coraz częściej ten typ cukrzycy diagnozuje się również u dzieci i młodzieży. 

 

Głównymi przyczynami rozwoju cukrzycy typu 2 są dieta wysokokaloryczna i siedzący tryb życia, co prowadzi do nadmiernej masy ciała - im większa waga, tym wyższe ryzyko zachorowania. Prowadzi do niej ignorowanie stanu przedcukrzycowego, który rozpoznajemy wówczas, gdy stężenie glukozy na czczo wynosi między 100 a 125 mg/dl. Wtedy powinna się zapalić czerwona lampka, aby zmienić nasz sposób żywienia. 


 Nadciśnienie i Miażdżyca 

 Do chorób dietozależnych zaliczane są także choroby układu krążenia - nadciśnienie tętnicze i miażdżyca, które są przyczyną 50 % zgonów w naszym kraju według głównego urzędu statystycznego (GUS).  Otyłość bardzo często powoduje nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wylewu krwi czy udaru mózgu. Każde 10 kg podnosi ciśnienie krwi o około 10 milimetrów słupa rtęci.

STŁUSZCZONA WĄTROBA

 Ryzyko wystąpienia wylewu i udaru dodatkowo powiększa związany z niewłaściwą dietą podwyższony poziom  trójglicerydów. Do rozwoju chorób układu krążenia przyczynia się dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i sód, siedzący tryb życia, palenie tytoniu, życie w ciągłym stresie czy występowanie innych chorób (takich jak cukrzyca). 


 To tylko kilka przykładów chorób dietozależnych, pamiętajmy, że niewłaściwa dieta wpływa na rozwój aż 80 chorób. Zbilansowana i odpowiednio zaplanowana w oparciu o dane kliniczne może natomiast sprawić, że poczujemy się lepiej. Warto więc z diagnozą choroby w ręku poradzić się dietetyka. Szczególnie jeśli cierpimy na chorobę dietozależną. Stosowanie odpowiedniej dietoterapii jest elementem kluczowym w leczeniu wielu schorzeń. 

 Wprowadzenie i utrzymanie odpowiedniego żywienia, pozwala zmniejszyć dolegliwości, poprawia stan zdrowia, niejednokrotnie prowadzi do całkowitego wyleczenia. Utrzymywanie błędnego stylu żywienia, sprzyja nasileniu dolegliwości, pogorszeniu stanu zdrowia i powstawaniu nowych schorzeń. Gdy człowiek choruje na więcej niż jedną chorobę, mówi się wtedy o chorobach współistniejących. To stan poważny, ale niestety częsty przy otyłości.


Zapraszam Cię do mojego wirtualnego gabinetu!


 Jeśli jesteś zainteresowany współpracą w ramach diety online napisz do mnie wiadomość na adres mailowy:
 agata.szalewska@wp.pl.
💻 W odpowiedzi prześlę Ci wszystkie niezbędne dokumenty.

 Współpracę zaczniemy od wypełnienia obszernego formularza, który pozwoli mi zdobyć o Tobie wszystkie niezbędne informacje (wywiad zdrowotny, upodobania kulinarne, styl życia).
Zapytaj o pakiet Odchudzający 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia