Pryszcze, sucha skóra, łamliwe paznokcie, popękane pięty, włosy wypadające garściami. Taka była moja rzeczywistość przy chorobie Hashimoto. Do dziś dzień to pamiętam, jak obudziłam się pewnego ranka i zobaczyłam mnóstwo włosów na poduszce. Dotknęłam mojej głowy, to co zobaczyłam wprawiło mnie w osłupienie. Byłam przerażona. W ręce trzymałam mnóstwo włosów. Naprawdę myślałam, że mam nowotwór. Miałam 18 lat, gdy zaczęłam chorować na tarczycę. Wtedy niewiele o niej wiedziałam. Nie wiedziałam, jak jej pomóc, aby lepiej funkcjonowała. Nie wiedziałam też, że muszę bardziej dbać o swoją dietę, bo jestem w grupie większego ryzyka zachorowalności na osteoporozę i cukrzycę typu drugiego. Prawidłowa dieta i aktywność pomagają zadbać o mój cały organizm. W wieku 29 lat w końcu doprowadziłam swój organizm do formy. Niesamowicie ważnym elementem każdego leczenia jest zbilansowana i dostosowana do zapotrzebowania danego organizmu dieta.
Jak wpływa tarczyca na wygląd skóry ?
Skóra staje się blada, matowa, zimna i sucha. Skóra łuszczy się, szczególnie na łokciach i kolanach. To właśnie nadmierna suchość skóry i ciągłe uczucie jej ,,ściągnięcia'' są częstą przyczyną wizyty u lekarza endokrynologa, co ciekawe osoby z chorą tarczycą nie przyswajają prawidłowo witaminy A ! Zmniejsza się je wchłanialność o 70%. Witamina A odpowiada za piękną, nawilżoną skórę, dlatego osoby chorujące na tarczycę muszą dbać o to, aby dieta była bogata w pomidory, czerwoną paprykę oraz marchewkę. Natomiast dieta uboga w cynk powoduje obniżenie stężenia hormonów tarczycy T4 i T3, co wiąże się z zwolnieniem tempa przemiany materii. Kiedy masz niski poziom cynku, możesz zmagać się z wypryskami i innymi chorobami skóry. Dieta zasobna w ten pierwiastek to dieta prawidłowo zbilansowana z udziałem 45-55% węglowodanów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pełnoziarniste pieczywo, kaszę gryczaną niepaloną (ma więcej żelaza niż gryczana palona) czy kaszę jaglaną. Nie możemy także zapominać o pestkach dyni które są naturalnym źródłem cynku. Niedobór miedzi powoduje zwiększenie skłonności do stanów zapalnych, zaburzeń pH skóry oraz przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Inne objawy niedoboru miedzi to bladość skóry i zaburzenia jej pigmentacji. Niedobór krzemu również ma bardzo szkodliwy wpływ na cerę. Powoduje on zmianę zabarwienia cery na ziemisty odcień, szybsze starzenie się skóry oraz zmniejszenie odporności na alergie i stany zapalne.
A co to właściwe jest ta tarczyca ?
Gruczoł tarczowy (tarczyca) jest jednym z największych, nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego‚ bogato unaczynionym i unerwionym. Przylega do tchawicy tuż poniżej krtani i zbudowana jest z dwóch płatów oraz łączącej je węziny, zwanej też cieśnią tarczycy. Komórki tarczycy (komórki pęcherzykowe) wypełnione koloidem, są podstawową jednostką strukturalną i czynnościową gruczołu. Tyreoglobulina (Tg) jest głównym białkiem koloidu stanowiącym zarówno rusztowanie, na którym atomy jodu wprowadzane są do cząsteczek tyrozyny wchodzących w skład Tg, jak i magazyn gotowych hormonów tarczycy.
Tarczyca jest miejscem wytwrazania trzech hormonów: trijodotyroniny ﴾T3﴿, tyroksyny ﴾T4﴿ w pęcherzykach tarczycy oraz kalcytoniny ﴾w komórkach „C”﴿. Tetrajodotyronina ﴾T4﴿ i trijodotyronina ﴾T3﴿, to jodowane pochodne tyrozyny. Jedną z najczęstszych chorób gruczołów dokrewnych wymagających wnikliwej diagnostyki i konsekwentnego leczenia, są choroby tarczycy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia u ponad 200 mln ludzi występuje wole czyli powiększenie gruczołu tarczowego.
Tarczyca a dieta
Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędna jest obecność wielu składników odżywczych. Składniki te uczestniczą w metabolizmie hormonów tarczycy i ich prawidłowym funkcjonowaniu. Tylko prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta pozwala na dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, ale również pozwala na zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej osób z chorą tarczycą. Szacuje się, że ponad 83% osób z chorobą Hashimoto ma niedobory witaminy D3. Ciężko na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzić czy niedobór jest przyczyną czy konsekwencją choroby, natomiast bezwzględnie warto sprawdzić poziom witaminy D3.
Składniki diety mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Stąd też holistyczne leczenie chorób tarczycy, poza leczeniem farmakologicznym, powinno dotyczyć prawidłowo zbilansowanej diety i stylu życia.
Jeden z kluczowych enzymów, zwany tarczycową peroksydazą jodującą zawiera w swojej cząsteczce żelazo, stąd jest to mikroskładnik niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Dzięki prawidłowemu działaniu wymienionego enzymu dochodzi do aktywowania przemian tyreoglobuliny w tyroksynę (T4) oraz trijodotyroninę (T3). Żelazo jego niedobór w diecie może potęgować spadek tempa syntezy tyroksyny. Niedobory tego składnika wywierają również niekorzystny wpływ na przyswajalność jodu. Badania wykazały, że kobiety z chorą tarczycą spożywały żelazo poniżej zalecanej normy dotyczyło niemal 70% kobiet.
Wiele osób kojarzy problemy z tarczycą właśnie z trudnością w utracie i przybieraniu na wadze. Często zdarza się, że przy niedoczynności tego gruczołu waga rośnie w bardzo szybkim tempie. I odwrotnie – gwałtownie spada w przypadku nadczynności tarczycy. Co więcej, choć często tak właśnie jest, problem jest dużo bardziej złożony. Dlatego leczenie powinno się powierzyć lekarzom, a dobór odpowiedniego sposobu żywienia – dobremu, doświadczonemu dietetykowi.
Na podstawie wielu lat doświadczeń w swojej poradni dietetycznej Dieta na Medal pomogłam już wielu osobom borykającym się z tego typu dolegliwościami. Jestem skuteczna w działaniu, bo wiem, jak ważna jest bogata wiedza w tym zakresie. I jednocześnie – jak fachowo poprowadzony Pacjent może cieszyć się poprawą swojego stanu zdrowia.
Pamiętaj, jak w każdym innym, również w tym schorzeniu obowiązują przede wszystkim zasady racjonalnej i zdrowej diety! Podstawą jest regularność spożywanych 4-5 posiłków w ciągu dnia. Odpowiedni dobór kaloryczności, dostosowany do masy ciała, wieku, płci, aktywności fizycznej i stylu życia. Unikanie drastycznych diet i zadbanie o dobrej jakości pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym i odpowiednim ładunku glikemicznym oraz dobre tłuszcze z omega 3 na czele. Powinny pojawić się produkty jak najmniej przetworzone, naturalne, świeże, sezonowe. Po prostu mądra, zdrowa dieta! Mogę Ci pomóc.
Jeśli masz problem z bilansowaniem swojej diety lub masz dużo pytań dotyczących schorzenia- zapraszam. Dodatkowo jest możliwość skonsultowania się i zamówienia diety online.
Nie czekaj masz tylko jedno zdrowie.
Brak komentarzy
Prześlij komentarz