sobota, 25 kwietnia 2020

Dlaczego jemy niezdrowo?



Wiele osób ma problem ze spożywaniem nadmiernej ilości jedzenia nie wiedząc zupełnie skąd wziął się ten problem oraz jak mu zaradzić. W dużej mierze wiąże się to ze spożywaniem „śmieciowego” jedzenia, które w dzisiejszych czasach staje się często uzależnieniem od tego typu produktów.  Jedzenie jest paliwem dla naszego ciała. Im lepsze tym zdrowsi jesteśmy i mam więcej energii.
 

Sięgając po żywność typu fast food lub instant albo słodycze robimy to w celu szybkiego zaspokojenia głodu, jednak nie zastanawiamy się nad skutkami takiego jedzenia. Taką żywność wybieramy również ze względu na nastrój, aby poprawić sobie humor.


Jedzenie jest jednym ze sposobów radzenia sobie z trudnymi sprawami.
Żeby zmienić nawyki żywieniowe trzeba znaleźć inne sposoby pokonywania przeciwności losu.

Jemy niezdrowo, bo:

  • Jemy, kiedy jesteśmy zestresowani
  • Jemy, kiedy jesteśmy smutne lub w depresji 
  • Jemy, w celu nagrodzenia siebie, gdy zrobimy coś dobrze
  • Jemy, kiedy jesteśmy znudzone
  • Jemy, kiedy odczuwamy złość
  • Jemy dla przyjemności. Jakich zdrowych sposobów sprawiania sobie przyjemności możesz się nauczyć zamiast podjadania?
  • Jemy z miłości. Często przyrównujemy jedzenie do miłości (nasze mamy mogły nam dawać smakołyki ponieważ nas kochały, albo nasz wybranek używał jedzenia żeby skraść nam serce), dlatego jedzenie staje się substytutem miłości. Gdzie możesz znaleźć miłość poza jedzeniem?



Wszystkie powyższe przykłady są rzeczywistymi potrzebami. Wszyscy potrzebują miłości, przyjemności, nagród i metod radzenia sobie ze stresem, nudą, smutkiem, samotnością, złością i frustracją. Dla wielu z nas jedzenie stało się domyślnym sposobem na ich spełnienie. Nie możemy więc tak po prostu odstawić jedzenia nie znajdując uprzednio innych zamienników. Jeśli tego nie zrobimy, bardzo szybko wrócimy do starych nawyków. Dlatego zmiany zaczynają się w głowie. 

Jako Psychodietetyk w swojej praktyce codziennie spotykam się z zjawiskiem tłumienia emocji. Niestety, nierzadko u moich podopiecznych jedzenie pełni funkcję „zagłuszania emocji”. Zdarza się, że pacjenci jedzą po to, żeby zredukować napięcie, poradzić sobie z emocjami (których często nie są lub nie chcą być świadomi), wypełnić wolny czas czy poradzić sobie np. z samotnością. W takich przypadkach sama edukacja żywieniowa nie wystarczy warto zastanowić się nad wizytą u Psychodietetyka. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2014 roku otyłość dotyczyła ponad 600 mln ludzi na świecie. W patogenezie jej rozwoju bierze udział wiele czynników, a można do nich zaliczyć również aspekt psychologiczny.


  • Chciałabyś schudnąć, ale... Twoja dieta kończy, gdy przychodzą trudne momenty ?
  • Próbowałeś tysiąca diet, ale Twój słomiany zapał sprawia, że potrafisz wytrwać na nich najwyżej kilka dni?
  • Obiecujesz sobie, że zaczynasz od jutra, ale zwykle tylko gadaniu się kończy?

Pakiet PSYCHODIETETYKA

Każda dieta rozpoczyna się w głowie… Psychodietetyk to osoba, która bardzo szeroko podchodzi do rozwiązywania problemu otyłości. Leczenie nadwagi i otyłości nie polega jedynie na ułożeniu jadłospisu. Konieczne jest zrozumienie problemu i ustalenie jego przyczyn.

Psychodietetyk, oprócz zwykłych zaleceń dietetycznych, pomaga też zrozumieć istotę problemów emocjonalnych związanych z jedzeniem, wspiera i motywuje w procesie odchudzania i zmianie nawyków żywieniowych na lepsze. Takie podejście pomaga osiągnąć długotrwałe efekty i zmniejsza ryzyko np. efektu jojo. Nie jest prawdą, że psychodietetyk pomaga jedynie osobom chorującym na anoreksję i bulimię. Do psychodietetyka można zgłosić się z każdym problemem dotyczącym odżywiania, diety i zdrowego stylu życia.

Szalewska Agata Specjalista żywienia medycznego i sportowego, dietetyk, promotorka zdrowego stylu życia. Pasjonatka biegania, zdobywczyni Korony Maratonów Polskich, właścicielka Poradni Kliniczno – Sportowej ,,Dieta na Medal’’ w Słupi Kapitulnej i w Rawiczu. Ukończyła dietetykę na Wydziale Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na SGGW w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu żywienia i wspomagania w sporcie na AWF. Jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Pracowała z pacjentami w szpitalu na Oddziale Diabetologii oraz na Oddziale Chorób Metabolicznych w Poznaniu, jak również w Puszczykowie na oddziale Paliatywnym, gdzie miała styczność żywieniem dojelitowym i pozajelitowym. Obecnie pracuje indywidualnie z pacjentami w swojej poradni. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą napisz na: agata.szalewska@wp.pl











Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia