sobota, 11 kwietnia 2020

Jak jedzenie wpływa na nasz organizm ?





To, co jemy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i ilości posiadanej energii. Pokarm jest jak paliwo, które płynie przez ciało. Im lepsze tym zdrowsi jesteśmy. Na co jeszcze wpływa nasza dieta? 

W dzisiejszych czasach dobre odżywianie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Choroby serca, rak, udar i cukrzyca są bezpośrednio związane z tym, co jemy. Niewłaściwa dieta powoduje także szereg innych stanów chorobowych. 

Prawidłowo dobrana dieta zbilansowana pod względem zarówno makroskładników, jak i witamin i składników mineralnych jest w stanie zmniejszyć znacząco dolegliwości, uzupełnić niedobory związane ze stanem chorobowym, a także unormować wyniki badań biochemicznych. Pomimo tego, że według popularnego powiedzenia „wszystko jest dla ludzi”, w wielu schorzeniach powstrzymywanie się od spożywania pewnych grup produktów może przynieść znaczącą poprawę samopoczucia. Należy pamiętać, że dietoterapia jest nieodłącznym elementem leczenia chorób dietozależnych 




Leczenie dietą (dietoterapia) w wielu schorzeniach jest istotnym wsparciem dla leczenia farmakologicznego (np. choroby trzustki, choroby nerek, choroby wątroby, nowotwory), a
nierzadko stanowi również jego podstawę (np. zaparcia, otyłość, cukrzyca, alergie pokarmowe, celiakia). Celem działań dietoterapeutycznych jest m.in. eliminacja błędów żywieniowych, wzmocnienie organizmu, poprawa ogólnej kondycji pacjenta, przeciwdziałanie postępowi rozwoju choroby, wywołanie pożądanych zmian w organizmie pacjenta w zależności od zdiagnozowanego problemu medycznego. 

Jesteś tym, co jesz 

Jednym z najważniejszych składników odżywczych jest wapń. Wpływa on między innymi na zdrowie kości, rytm serca oraz funkcjonowanie mięśni. Wiele badań wskazuje na to, że wapń pomaga zapobiegać i monitorować wysokie ciśnienie krwi. Ponadto może łagodzić objawy PMS. Najlepsze źródło wapnia to produkty mleczne, brokuły oraz migdały. 

Duże znaczenie dla organizmu ma także błonnik. Mianem błonnika określa się konkretne odmiany węglowodanów, których ludzkie ciało nie jest w stanie w całości strawić. Jednak, mimo iż błonnik nie wchłania się w organizmie jak inne składniki odżywcze, również pełni kluczową rolę dla zdrowia. Duże spożycie błonnika zmniejsza bowiem ryzyko choroby serca oraz wystąpienia cukrzycy typu 2. Pomaga on także zwalczać zaparcia i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka okrężnicy. Wiele wskazuje na to, że błonnik obniża poziom cholesterolu i może być stosowany w leczeniu cukrzycy poprzez spowolnienie wchłaniania węglowodanów. Ten cenny składnik odżywczy można znaleźć między innymi w płatkach owsianych, owocach, roślinach strączkowych, orzechach, produktach pełnoziarnistych oraz warzywach.



Pierwiastki dobre dla serca: potas 

Potas wraz z magnezem i wapniem sprawia, że nasz najważniejszy mięsień bije regularnie. W czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm. Na tym nie kończą się zalety potasu – odgrywa on bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Warunkuje także prawidłową pracę mięśni, wpływając na sprawność ruchową. 

Objawy nadmiaru: Zbyt duże ilości potasu w organizmie są niebezpieczne, dlatego leków zawierających ten pierwiastek nie wolno zażywać bez porozumienia z lekarzem. Nadmiar może zaburzyć pracę nerek, a także serca. Najwięcej tego pierwiastka dostarczysz organizmowi, sięgając po suszone morele, awokado, figi, jabłka, rodzynki, śliwki i banany. Duże pokłady potasu znajdują się również w pomidorach, ziemniakach, szpinaku. Aby uzupełnić niedobory, jadaj także owoce cytrusowe. 


Racjonalna dieta bogata w składniki odżywcze powinna być priorytetem każdego człowieka. Składniki mineralne i witaminy są bowiem ogromnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepiej przyjmować je z pożywieniem, wówczas ryzyko przekroczenia zalecanych dawek jest minimalne. 


Szalewska Agata Specjalista żywienia medycznego i sportowego, dietetyk, promotorka zdrowego stylu życia. Pasjonatka biegania, zdobywczyni Korony Maratonów Polskich, właścicielka Poradni Kliniczno – Sportowej ,,Dieta na Medal’’ w Słupi Kapitulnej i w Rawiczu. Ukończyła dietetykę na Wydziale Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na SGGW w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu żywienia i wspomagania w sporcie na AWF. Jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Pracowała z pacjentami w szpitalu na Oddziale Diabetologii oraz na Oddziale Chorób Metabolicznych w Poznaniu, jak również w Puszczykowie na oddziale Paliatywnym, gdzie miała styczność żywieniem dojelitowym i pozajelitowym. Obecnie pracuje indywidualnie z pacjentami w swojej poradni. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą napisz na: agata.szalewska@wp.pl

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia